Past Boards

Advisory Board Members:
David Coles (2010-2012) 
Caroline Coté (2004-2005)
Lydia Masemola, CiTR-FM (2006-2007)
Kristin Schwartz, CKLN-FM (2007-2010)
John Harris Stevenson (2004-2010)
Tristis Ward, CHSR-FM (2005-2010)

2017-18
Tseten Drawu CKXU-FM
Francella Fiallos CKDU-FM
Catherine Fisher CJLY-FM
Olivia Golosky CJSW-FM
Ophira Horwitz CILU-FM
Victoria King CKUW-FM
Caroline Lucas (Radio Laurier)
Katie Sage CFUV-FM
Tara Landsley-Sutherland CJSF-FM
Melanie Zaitsoff CJSR-FM

2016-17
Kim Hornak CFBU-FM (Treasurer)
Care Lucas (Radio Laurier)
Catherine Fischer CJLY-FM
Genevieve Dale CJSW-FM
Ophira Horwitz CFUV-FM (Secretary)
Stephane Bertrand, CKUT-FM (Equity Officer)
Johnnie Regalado, CFUV-FM (President)
Brian Cleveland, CFMH-FM (Human Resources) 
Shirly Gagnon CKCU-FM (Indigenous Rep)
Tseten Drawu CKXU-FM

2015-16
Stephane Bertrand, CKUT-FM 
Bill Stewart, CJNU-FM (Treasurer)
Brian Cleveland, CFMH-FM (Human Resources)
Sarah Newton CJQC-FM (Vice-President)
Johnnie Regalado, CFUV-FM (President)
Kim Hornak CFBU-FM
Ophira Horwitz CFUV-FM (Secretary)
Meagan Thomas CJSF-FM (Equity Officer)
Genevieve Dale CJSW-FM

2014-15
Stephane Bertrand, CKUT-FM
Bill Stewart, CJNU-FM
Kristiana Clemens, CFRC-FM (Secretary)
Brian Cleveland, CFMH-FM (President)
Sarah Newton (Equity Officer)
Zoe Ludski, CJMP-FM
Brenda Grunau, CiTR-FM
Gianna Lauren Lalonde, CKDU-FM (Human Resources)  
Larry Portelance, CFRO-FM (Indigenous Representative)
Johnnie Regalado, CFUV-FM (Vice President)


2013-14
Stephane Bertrand, CKUT-FM
Roxanne Casey, CKHA-FM (Treasurer)
Kristiana Clemens, CFRC-FM (Secretary)
Brian Cleveland CFMH-FM (Vice President)
Sarah Edwards, CJSR-FM
Robin Eriksson, CKUW-FM (Equity Officer)
Brenda Grunau, CiTR-FM (President)
Gianna Lauren Lalonde, CKDU-FM (Human Resources)  
Larry Portelance, CFRO-FM (Indigenous Representative)
Johnnie Regalado, CFUV-FM  

2012-2013
Peter Bradley, CFRU-FM
Roxanne Casey, CKHA-FM (Treasurer)
Kristiana Clemens, CFRC-FM (Secretary)
Brian Cleveland CFMH-FM
Dustin Ellis, CIVL-FM (Vice President)
Robin Eriksson, CKUW-FM (Equity Officer)
Catherine Fisher, CJLY-FM
Brenda Grunau CiTR-FM (President)
Gianna Lauren Lalonde, CKDU-FM (Human Resources Officer)
Larry Portelance, CIVL-FM (Aboriginal Representative)

2011-2012
Brian Cleveland, CFMH-FM
Dustin Ellis, CIVL-FM (Vice President) 
Robin Eriksson, CKUW-FM (Equity) 
Catherine Fisher, CJLY-FM (President) 
Adam Fox, CJAM-FM (Secretary)
Brenda Grunau, CiTR-FM (Treasurer)
Gianna Lauren Lalonde, CKDU-FM 
Cheryle Gunargie O'Sullivan, CFRO-FM (Aboriginal Representative)
Freya Zaltz, CFRO-FM
Tara Michelle Ziniuk, CFRU-FM

2010-2011
Lisa Abel, CHUO-FM (Aboriginal Representative)
Keith Colhoun, CJTR-FM
Robin Eriksson, CKUW-FM (Vice President) 
Catherine Fisher, CJLY-FM (President) 
Brenda Grunau, CITR-FM (Treasurer)
Stephanie Kepman, CHUO-FM (Human Resources Officer) 
Gianna Lauren Lalonde, CKDU-FM
Laith Marouf, CKUT-FM (Equity Officer)
Freya Zaltz, CFRO-FM 
Tara Michelle Ziniuk, CFRU-FM 

2009-2010
Irkar Beljaars, CKUT-FM (Vice President Internal, Aboriginal Representative)
Charlotte Bourne, CJSF-FM (President)
Keith Colhoun, CJTR-FM
Brenda Grunau, CITR-FM
Stephanie Kepman, CHUO-FM (Vice President External)
Laith Marouf, CKUT-FM (Equity Officer)
Audrey Redman, independent (Secretary)
Tom Richmond, CJAI-FM (Treasurer)
Vernon Smith, CJAM-FM
Freya Zaltz, CFRO-FM (Human Resources)

2008-2009
Irkar Beljaars, CKUT-FM (Aboriginal Representative)
Charlotte Bourne, CJSF-FM
Catherine Fisher, CJLY-FM
Erin Flynn, CHUO-FM/CILU-FM (President)
Sharmeen Khan, CHRY-FM
Jared McKetiak, CJUM-FM (Human Resources)
Joanne Penhale, CKUT-FM 
Tom Richmond, CJAI-FM (Treasurer)
Janet Rogers, CFUV-FM (Aboriginal Representative)
Vern Smith, CJAM-FM 
Freya Zaltz, CFUV-FM (Vice President)

2007-2008
Erin Flynn, CHUO-FM (Treasurer)
Catherine Fisher, CJLY-FM 
Christien Gagnier, CJAM-FM (Secretary)
Sharmeen Khan, CHRY-FM 
Evan Light, CKUT-FM 
Jared McKetiak, CJUM-FM (Human Resources)
Candace Mooers, CKDU-FM (President)
Joanne Penhale, CKUT-FM 
Janet Rogers, CFUV-FM (Aboriginal Representative)
Freya Zaltz, CFUV-FM

2006-2007
Mary Rose Bearfoot Jones, CJAM-FM (Aboriginal Representative)
Christien Gagnier, CJAM-FM (Secretary)
Evan Light, CKUT-FM 
Candace Mooers, CKDU-FM (Treasurer)
Valentina Naranjo, CFRU-FM 
Joanne Penhale, CJSF-FM 
Pierre Petiote, CHUO-FM 
Chad Saunders, CJSW-FM (President)
Kristin Schwartz, CKLN-FM (Vice President)
Freya Zaltz, CFUV-FM (Human Resources)

2005-2006
Azure Janda, CHRY-FM (Aboriginal Representative)
Lydia Masemola, CiTR-FM (President)
Candace Mooers, CHSR-FM (Secretary)
Valentina Naranjo, CFRU-FM 
Pierre Petiote, CKUT-FM 
Bob Puersten, CKMS-FM 
Anderson Rouse, CHRY-FM (Vice President Internal/Treasurer)
Rami Sabongui, CKUT-FM 
Chad Saunders, CJSW-FM  (Treasurer)
Kristin Schwartz, CKLN-FM 
Freya Zaltz, CJSF-FM (Human Resources)

2004-2005
Lisa Aldridge, CFRE (External Communications)
Lori Guest, CFRU-FM (Secretary)
Azure Janda, CHRY-FM (Aboriginal Representative)
Lydia Masemola, CiTR-FM (Resources and Education)
Pierre Petiote, CKUT-FM (Human Resources)
Shelley Robinson, CKDU-FM (Treasurer)
Anderson Rouse, CHRY-FM (Vice President Internal/Treasurer)
Rob Schmidt, CKUW-FM (Vice President External)
Tristis Ward, CHSR-FM (Development/Fundraising)
Freya Zaltz, CJLY-FM (President)

2003-2004
Andrew Duke, CKDU-FM (Vice President Internal)
Janna Graham, CHMA-FM 
Lori Guest, CFRU-FM (Secretary)
Zeta Lay, CFUV-FM 
Pierre Petiote, CKUT-FM 
Sandi Reviakin, Kispiox First Nations Community Radio (Aboriginal Representative)
Anderson Rouse, CHRY-FM (Treasurer)
Rob Schmidt, CKUW-FM (President)
Tristis Ward, CHSR-FM (Vice President External)
Freya Zaltz, CJLY-FM

2002-2003
Andrew Duke, CKDU-FM 
Janna Graham, CHMA-FM 
Lori Guest, CFRU-FM (Vice President Internal)
Zeta Lay, CFUV-FM 
Sandi Reviakin, Kispiox First Nations Community Radio (Aboriginal Representative)
Anderson Rouse, CHRY-FM (Treasurer)
Rob Schmidt, CKUW-FM (Secretary)
Magnus Thyvold, CJSF-FM 
Tristis Ward, CHSR-FM (Vice President External)
Fiona York, independent (President)

2001-2002
Peig Abbot, CKDU-FM (President)
Lori Guest, CFRU-FM 
Chantelle Japp, CJAM-FM (Treasurer)
Geneviève-Isabelle Racine, CHUO-FM 
Rob Schmidt, CKUW-FM (Secretary)
Magnus Thyvold, CJSF-FM 
Tristis Ward, CHSR-FM  (Vice President Internal)
Alan Wong, CHSR-FM (Vice President Communications)
Fiona York, CKDU-FM (Vice President External)

2000-2001
Peig Abbott, CFUV-FM 
Mopa Dean, CIUT-FM 
Russell Gragg, CJSW-FM 
Chantelle Japp, CJAM-FM 
Tina LaPratt, CJSR-FM (Aboriginal Representative)
Geneviève-Isabelle Racine, CHUO-FM 
Magnus Thyvold, CFUV-FM 
Rufo Valencia, CKUT-FM 
Alan Wong, CHSR-FM 
Fiona York, CKDU-FM (President)

1999-2000
Carole Barbeau, CHUO-FM 
Mopa Dean, CIUT-FM 
Anna Gilfillan, CKUW-FM (Treasurer)
Russell Gragg, CJSW-FM 
Katrina McGee, CiTR-FM 
Oanu Spinu, CKUT-FM 
Magnus Thyvold, CFUV-FM 
Tristis Ward, CHSR-FM 
Fiona York, CKDU-FM

1998-1999
Caroline Côté, independent (President)
Dana Dawson, CKUL-FM 
Mopa Dean, CIUT-FM 
Katrina McGee, CiTR-FM 
Aaron Nakama, CJSW-FM 
Alok Sharma, CHRY-FM 
Magnus Thyvold, CFUV-FM 
Tristis Ward, CHSR-FM 
Fiona York, CKDU-FM

1997-1998
Caroline Côté, CHUO-FM 
Mopa Dean, CIUT-FM (Vice President External)
Maizun Jayoussi, CJSW-FM 
Hélèna Katz, CKUT-FM 
Namiko Kunimoto
Aaron Nakama, CKUL-FM (Secretary/Treasurer)
Julia Rivers-Eshibok
Alok Sharma
Magnus Thyvold, CFUV-FM (President)
Ted Turner, CJSW-FM (Vice President Internal)

1996-1997
Elaun Cable, CJSW-FM (Secretary)
Mopa Dean, CIUT-FM (Vice President External)
Faruq Faisel, CHUO-FM 
Theresa Gray, CFRO-FM 
Maizun Jayoussi, CJSW-FM 
Hélèna Katz, CKUT-FM (President)
Karen Marchand, CKDU-FM 
Aaron Nakama, CKUL-FM (Treasurer)
Magnus Thyvold, CFUV-FM 
Ted Turner, CKUW-FM (Vice President Internal)

1995-1996
Elaun Cable, CJSW-FM (Treasurer)
Theresa Gray, CFRO-FM 
Dan Hart, independent (Secretary)
Hélèna Katz, CKUT-FM 
Susan Kennard, independent (Vice President Internal)
Monique Mannatch, CKMS-FM 
Lisa Marshall, CKCU-FM (Vice President External)
Christof Migone, CKDU-FM 
Alka Sharma, CFRU-FM (President)
Ted Turner, CKUW-FM

1994-1995
Zelakash Alemu, CJSR-FM (Treasurer)
Vera Colley, CJSF-FM (Secretary)
Susan Kennard, CKUT-FM (Vice President Internal)
Mark MacLeod, CFRU-FM 
Christof Migone, CKDU-FM 
Ian Pringle, CFRO-FM (President)
Rebecca Scott (Vice President External)
Alka Sharma, CFRU-FM 
Alec Stuart, CKUW-FM

1993-1994
Zelakash Alemu, CJSR-FM (Secretary/Treasurer)
Vera Colley, CJSF-FM 
David Hope, CIUT-FM (Secretary)
Susan Kennard, CKIZ-FM 
Mark MacLeod, CFRU-FM (Treasurer)
Linda Scholten, CiTR-FM (President)
Kate Pasieka, CFUV-FM 
Ian Pringle, CFRO-FM (Vice President Internal)
Jeff Whipple, CHSR-FM (Vice President External)

1992-1993
Zelakash Alemu, CJSR-FM 
Tony Barnes, CKLN-FM 
Kerry Clarke, CJSW-FM (Vice President External)
David Hope, CIUT-FM (Secretary)
Mark MacLeod, CFRU-FM (Treasurer)
Karen McHarg, CHUO-FM 
Kate Pasieka, CFUV-FM 
Linda Scholten, CiTR-FM (Vice President Internal)
Jeff Whipple, CHSR-FM (President)

1991-1992
Larry Bird, CFUV-FM 
Kerry Clarke, CJSW-FM 
Vera Colley, CJIV-FM 
Jane Farrow, CKDU-FM 
Nadine Gelineau, CKUT-FM 
Carl Jorgensen, CFLR-FM 
Mark MacLeod, CFRU-FM (Treasurer)
Kathy Rowe, CHMR-FM 
John Harris Stevenson, CFRU-FM 
Jeff Whipple, CHSR-FM

1990-1991
Larry Bird, CFUV-FM 
Kerry Clarke, CJSW-FM 
Vera Colley, CJIV-FM 
Jane Farrow, CKDU-FM 
Nadine Gelineau, CKUT-FM 
Carl Jorgensen, CFLR-FM 
Mark MacLeod, CFRU-FM (Treasurer)
Kathy Rowe, CHMR-FM 
John Harris Stevenson, CFRU-FM 
Jeff Whipple, CHSR-FM